شعله گیر

Flame Arrester

شعله گیر یا Flame Arrester

شعله گیر ، فِلیم اَرستور یا شعله بند، از این محصولات برای محافظت در برابر انفجار استفاده می ­شود. این تجهیز ایمنی از عبور شعله و انفجار در ماشین­ ها، تجهیزات و کارخانه هایی که در آنها گاز یا بخارات مایعات قابل اشتعال عبور می ­کند جلوگیری می­ کند. با استفاده از شعله بند سیال عبور داده می­ شود اما از عبور شعله جلوگیری می ­شود.

کاربرد

شعله گیر از عبور شعله در مخازن ذخیره و سیستم لوله کشی جلوگیری می کند. این تجهیزات کاربرد فراوانی در صنایع مختلف اعم از صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، معدنی و فاضلات دارند. Flame Arrestor باید با محور عمودی و نزدیک به منبع احتمالی احتراق نصب شود. این تجهیزات شامل یک لوله متشکل از لایه های متناوب ورق های فولادی ضد زنگ مسطح و چین دار هستند.

فلیم ارستورها ( Flame Arrester) از سیستم در برابر احتراق­ های با سرعت بالاتر از صوت و کمتر از صوت و همچنین حالت های پایدار شده محافظت می­ کنند. سوخت هایی که زیر سرعت صوت حرکت می ­کنند deflagration نام دارند و اگر سرعت انتشار آنها بالاتر از سرعت صوت باشد detonation نامگذاری می­ شوند. تجهیزاتی که برای انفجارهای بالاتر از سرعت صوت ساخته می­ شوند برای کمتر از سرعت صوت نیز کاربرد دارند.

تجهیزات طراحی شده­ ی استاندارد تا دمای کاری +60°C و تا فشار 1.1 bar به کار گرفته می­ شوند. در صورت درخواست این تجهیز برای فشارها و دماهای بالاتر ساخته می­ شود.

Flame Arrester

در جدول زیر سایزها و جنس های رایج آورده شده است.

Description
Sizes (Nominal Bore)
  • Type
  • Sizes
  • Materials
Material / Option
12' , 10' , 8' ,6',5',4',3',2'
  • In Line - End of Line
  • "24 (To) "1
  • Carbon Steel - ss304 - ss316 - Hastelloy

فهرست